Podstawowe błędy na CW

Cześć

W związku z dużą ilością nowych i niedoświadczonych osób w klanie wpis będzie dotyczyć najczęstszych ogólnych błędów popełnianych na wojnach klanowych – autorstwa bossa – thx :).

  • Rzeczą niedopuszczalną jest, aby zawodnik nie stosował się do taktyki ustalonej przed wojną. Obowiązkiem każdego gracza jest sprawdzenie skrzynki Inbox, w której Co-leader na kilka godzin przed wojną nakreśla taktykę. Jest to rzecz fundamentalna. Niestosowanie się do zadanej taktyki powoduje wielki zamęt i chaos. Nie ma wytłumaczenia dla takiego postępowania i zwykle jego konsekwencją jest kick.
  • Pierwszy atak jest bardzo ważny. Dużo ważniejszy niż drugi. Od niego zależy przebieg wojny. Po to jest Preparation Day, aby każdy na spokojnie mógł dostosować taktykę do wojny. Jest to czas, gdy można zapytać bardziej doświadczonych graczy o porady, uzyskać wiele cennych wskazówek. Dlaczego o tym pisze? Otóż bardzo często na forum spotkałem się requestem typu „Coś dobrego na CW”. Jakie COŚ?? Czyli co? Idziesz na wojnę i nie masz taktyki? Co wpadnie z tym polecę? Może się uda? Idąc na wojnę powinieneś mieć mocno sprecyzowaną taktykę. Powinieneś doskonale wiedzieć jaki atak chcesz wykonać i jakim wojskiem. Więc COŚ tutaj kompletnie nie pasuje. COŚ można napisać jak idziesz na farming. Uda się albo nie uda. Na wojnie nie ma miejsca na pomyłki. Na wojnę nikt nie poskąpi Ci wojska, ponieważ wojna to gra zespołowa. Osobie dającej dobre wojsko tak samo zależy na wygranej jak Tobie. Chociaż odnoszę wrażenie, że niektórzy na wojnę idą lekkomyślnie niestety. Dla takich osób nie ma miejsca w klanie. Atak może się nie udać, bo i tak oczywiście bywa. Wszystkiego nie jesteśmy w stanie przewidzieć i to jest piękno tej gry. Natomiast powinniśmy niwelować ryzyko błędu.
  • Na wojnę powinniśmy zawsze zabierać najmocniejsze wojsko! Niby sprawa bardzo oczywista, ale niestety nie dla wszystkich. Czasem ktoś atakuje skromniejszym wojskiem albo wogóle bez spelli czy uzupełnionego CC. Takie ataki są niedopuszczalne. Obowiązkiem każdego gracza jest stosowanie najlepszego wojska jakie aktualnie posiada. Nie ma wytłumaczenia, że szkoda elixiru. Nie ma wytłumaczenia, że takie wojsko się długo robi. Szkoda Ci elixiru czy czasu? To szkoda miejsca dla Ciebie na wojnie. Nie zawracaj nikomu głowy. Wojna jest celem samym w sobie. Wojna jest nagrodą (nie karą). Jeśli jesteś na wojnie, to znaczy że ktoś Ci zaufał. Że ktoś wierzy że możesz pomóc drużynie w zwycięstwie. Więc Twoim obowiązkiem jest zrobić wszystko aby twój atak był jak najlepszy.
  • Kolejnym bardzo istotnym błędem jest nie stosowanie się do taktyki czasu. Bardzo ważne jest, żeby wykonać pierwszy atak wciągu pierwszych 10 godzin. Dlaczego? Ponieważ daje to odpowiednio dużo czasu, aby dostosować taktykę na kolejne 10 godzin. Przy drugim ataku nie mamy już tego komfortu, że możemy go zaplanować odpowiednio wcześniej. Te ataki będą już mniej przemyślane. Ważnym elementem jest również to, aby gracze słabsi wykonywali swoje ataki możliwie jak najszybciej. W przypadku powodzenia czyli zdobycia 3* gracz mocniejszy może zaryzykować i zaatakować mocniejszego gracza. Dajmy mu tą szanse. Należy również pamiętać o tym, by atakować cel realny ale jak najtrudniejszy. Jaki pożytek mamy z gracza, który atakuje przeciwnika o kilka czy kilkanaście pozycji słabszego? Niby daje nam 3* ale po pierwsze blokuje słabszych graczy w możliwości wykonania drugiego ataku, a po drugie ciężej osobie mające gorsze wojsko zaatakować wysoko u góry. Czyli de facto (pośrednio ale jednak) tracimy dodatkowy atak. Tak samo jednak atak na zbyt mocnego gracza kończący się nie zdobyciem 3* powoduje konieczność kolejnej poprawy (znów strata ataku).
  • Kolejnym bardzo, ale to bardzo poważnym błędem jest nie wyciąganie wojska z CC przeciwnika. Zdarza się to niestety dość często. Często skutkuje to brakiem jakichkolwiek gwiazdek w ataku.  Użyte bardzo dobre wojsko – wysmażone przez np. smoka w jednej chwili. Jedyny atak który uzasadnia takie zachowanie to atak samymi smokami – wtedy kalkuluje się atakowanie od razu wioski.
  • Starajmy się zawsze wykonywać DWA ATAKI. Doświadczenie zdobyte na wojnie jest bezcenne. Nawet jak nie masz kogo zaatakować, spróbuj wykonać drugi atak dla samego siebie. Po pierwsze taki atak możesz wykonać dużo łatwiej ponieważ znika presja, a po drugie ataki na wojnie to zupełnie inna sprawa jak farming. Zupełnie inaczej ustawione bazy z zupełnie innymi priorytetami. Niestety bardzo często drugiego ataku nie wykonują osoby tak naprawdę najsłabsze, dla których takie doświadczenie może być bardzo dużą kopalnią dodatkowej wiedzy.
  • Kolejny błąd dotyczy drugiego ataku. Kilkukrotnie ktoś był zaskoczony że w CC znajduje się dana jednostka wojska a nie inna. Zawsze przed drugim atakiem oglądajcie Replay. To jest bardzo ważna rzecz. Daje ogromną wiedze na temat wojska jakie znajduje się w CC oraz pułapek których nie widać na Scout. Oglądanie Replay to obowiązek przed drugim atakiem. Dodatkowo możecie wyciągnąć wnioski i naukę z nieudanego ataku kolegi.

Powodzenia na następnej wojnie 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s